Didactic Pilot Logo

Didaktický pilot

Radost z učení

GD Bildung und Kultur

Zatímco štěstí a učení sdílejí v mozku společnou „komůrku“, násilí doposud nemělo se štěstím nic společného.

To se ovšem může změnit a sice samo od sebe,  zatímco si pohodlně lebedíme před televizní obrazovkou.

 


home made ….

… Running amok


Alyssa zabila svého devítiletého souseda:
 
"Bylo to vzrušující. Jakmile se dostanete přes takovéto "proboja, tohle nemůžu udělat", je to fakt zábavné".
Napsala si do svého deníku.

Jak je to možné?
 
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Klesnout na měkkou pohovku, dát si nohy nahoru, přepínat ovladačem programy, nechat si přinést jídlo… Ach, jak krásný a bezstarostný může být život!
Tento požitek vůbec není narušen střelbou, ranami dýky ani rdoušením ani ničím jiným, co můžeme na obrazovce vidět. Naopak: to všechno nás přeci chrání před nudou!

Když Pavlov ukázal svému psu buřt, řinuly se mu z tlamy sliny. Kdo má psa, zná to.

Slintal už takhle tvůj pes, zatímco s odevzdáním naslouchal zvonění kostelních zvonů? No, Pavlov jednoduše nechal po určitý čas při každém buřtu zvonit zvonek. Výsledek: buřtu již poté nebylo vůbec zapotřebí. Zvoneček... a pes skoro pošel touhou po zvuku zvonku a sliny se mu jen řinuly.

Odehrávají-li se věci znovu a znovu současně, pak v mozku srostou dohromady a my už je nedokážeme prožívat odděleně – a přesně takový (elektrický) „obvod“ se vytváří mezi požitkem a násilím, když před obrazovkou konzumujeme obojí zároveň!

POZOR! POZOR! Konzumování násilností na obrazovce klade v mozku časované bomby s elektrickým zkratem: mladiství šílení střelci, kteří jsou jinak líčení jako přátelští a ochotní lidé, nyní popisují, že neměli v úmyslu někoho zabít, ovšem nemohli odolat mylně krásnému pocitu, který je nutil pokračovat!


Projekt« Umění: základní lidská potřeba výzvy » N ° 2009-1-FR1-GRU06-07061 byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.