Didactic Pilot Logo

Didaktický pilot

Radost z učení

GD Bildung und Kultur

Kluci nejsou děvčata!

Ach ne! Opravdu?

Ale tak samozřejmé to
ve škole rozhodně není.

Jinak by se tam děvčata necítila o poznání lépe než kluci.

 
“I only know one thing:
 "I wish every child in the world parents who have been shaped from this mould"
Reinhard Mey


 
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Když se děvče horlivě zamiluje do kudrlinek ve své písance, zatímco kluk se pokouší papírovou vlaštovkou sundat ze stropu pavouka, dělají oba něco velice, ale opravdu velice smysluplného: při svých odlišných činnostech používají ty části mozku, které se právě vyvíjejí, a tím podporují jejich dozrávání. Kdyby to nedělali, mozek by kabely v těchto svých částech vymazal!

K čemu můžou sloužit papírové vlaštovky a jiné experimenty, nám ukazuje Edinson, bez něhož bychom dodnes seděli večer potmě. Že můžeme vyrobit elektřinu třením např. jantaru či ebenové tyče, to je známo již dávno. Staří Řekové říkali jantaru „elektron“. Ale celá tisíciletí si s tím nikdo nedovedl poradit. Jak se tedy stalo, že Edison zničehonic vyrobil žárovku?

Jako malý byl Thomas Alva již v 1. třídě  bez okolků poslán do pomocné školy. Jeho matka si ovšem byla naprosto jistá, že jejích chlapec není v žádném případě hloupý. Začala ho učit doma.  A činila tak zjevně s velkým citem pro malého diktátora v hlavě,(= čili pro mozek). Neboť Edison později vynalezl nejen zmiňovanou žárovku, nýbrž vymyslel přes 2.000 dalších patentů!
Kdyby ho  v jeho věku připoutali na celý den  ve škole a možno-li ještě večer při doučování k židli a k učebnicím, pak by mnoho kabelů (nervových spojení) v jeho mozku zašlo na nedostatečné používání.

Samozřejmě ne každý má tu možnost připravovat a odhalovat svému dítěti doma napínavý svět poznávání a učení se.
Doufáme proto, že Didaktický Pilot přispěje k vytvoření takových světů a že v budoucnosti bude víc a víc malých oběvitelů, vědců a umělců nalézat své poslání místo toho, aby byli odklízeni do pomocných škol.


Projekt« Umění: základní lidská potřeba výzvy » N ° 2009-1-FR1-GRU06-07061 byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.